Роль професійно-технічної освіти в системі освіти України

Освіта, є одним із головних видів діяльності людини, котра дає можливість стати вагомою частиною суспільства.
Для підготовки висококваліфікованих працівників, необхідна злагоджена, поетапна система освіти. У наш час стало престижно мати вищу освіту, і це добре, та нажаль, не всі розуміють, щоб дістатись до вершини, необхідно пройти всі сходинки освітнього шляху.
Всім зрозуміло, що діти спочатку йдуть в дитсадок, а потім до школи, навчально-виховний процес в іншому напряму не можливий. Також, ні для кого не секрет, що діти після дошкільних закладів більш підготовлені, як до навчання в школі так і до життя в соціумі. Аналогічну ситуацію можна спостерігати між професійно-технічними та вищими навчальними закладами. Як відомо, професійно-технічні заклади освіти практично рівноцінно приділяють увагу як практичній так і теоретичній підготовці учнів, в той час коли вищі навчальні заклади більшу увагу приділяють теоретичній підготовці. Тож, вступивши до ВУЗу після ПТНЗ учні матимуть більше практичного досвіту та можливостей для розвитку.
Як приклад, можна розглянути мій випадок. Після закінчення школи я вступила до Професійно-технічного училища №25 м. Зіньків Полтавська область та здобула диплом кваліфікованого робітника за професію «Кравець, закрійник». Потім вступила до Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка на факультет «Професійної та технологічної освіти», за спеціальністю технологія виробів легкої промисловості з перспективою отримати диплом за кваліфікацією «Інженер-педагог».
Протягом всього періоду моє навчання значно відрізнялось від навчання моїх одногрупників, котрі вступили до університету після закінчення школи. Мені стали в нагоді всі знання та вміння здобуті в училищі. Коли мої одногрупники вчилися шити чи кроїти, то я лише вдосконалювала свої навики. При цьому, більшу увагу можна було приділити педагогічним наукам, щоб прийшовши на роботу з легкістю передати набутий досвід уже своїм учням.
Зараз я працюю в своєму рідному Професійно-технічному училищі №25 м. Зіньків Полтавська область. Як тоді, коли я була ще ученицею, так і зараз трапляється багато випадків коли молодь після закінчення вищих навчальних закладів приходить до училища, щоб навчитися робити щось своїми руками. Та на даний час навчання в ПТНЗ після ВНЗ може здійснюватися тільки на платній основі.
На мою думку, Професійно-технічна освіта має стати обов’язковою ланкою в системі освіти України, як загальна середня освіта, за такої умови можливе збільшення ефективності підготовки і у вищих навчальних закладах.
Матеріали підготувала методист Т.М. Ковальова |